Brytyjskie podatki

Podatki są integralną częścią każdego systemu politycznego. W starożytnej Grecji istniały tylko pod postacią cła, jakie należało zapłacić podczas przewozu towarów przez granicę miast-państw. W dzisiejszych czasach sprawy mają się niestety kompletnie inaczej. W tym artykule przyjrzymy się systemu podatkowemu, jaki panuje w Wielkiej Brytanii.


Tak samo, jak całe ustawodawstwo brytyjskie, jest to wynik długotrwałej ewolucji. Jej początków można się z powodzeniem doszukiwać już w czasach średniowiecznego brytyjskiego królestwa. Ten proces trwa nieprzerwanie po dzień dzisiejszy i nie zwalnia. System podatkowy Brytyjczyków tak, jak u wszystkich innych narodów, podlega nieustającym zmianom.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje podatków. Mowa oczywiście o daninach pośrednich oraz bezpośrednich. Te pierwsze są znacznie mniej liczne i łatwiejsze do wytłumaczenia, dlatego od nich zaczniemy.
Wyróżniamy trzy typy podatków pośrednich. Pierwszym z nich jest podatek od towarów oraz usług, czyli odpowiednik naszego VAT. Rok temu miał on trzy różne stawki. Standardowa wynosiła dwadzieścia procent. W szczególnych przypadkach mogła ona zmaleć do jednej czwartej standardu, bądź zostać całkowicie wyzerowana. Ponadto istnieje podatek akcyzowy na takie produkty, jak alkohol oraz tytoń. Cło jest raczej symbolicznie i stanowi ułamek procenta przychodu uzyskiwanego przez rząd z podatków – http://www.admiraltax.pl/raje-podatkowe.
Jak widzimy, polski system podatkowy jest znacznie bardziej skomplikowany. Z tego powodu działalność gospodarcza w Wielkiej Brytanii jest znacznie łatwiejsza do założenia i prowadzenia, niż u nas.
Najważniejszymi odmiana podatków bezpośrednich są podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składka ubezpieczeniowa. Można też wspomnieć o podatku dochodowym od osób prawnych. Pobiera się go zazwyczaj progresywnie i nie istnieje kwota wolna od tego podatku. Pozostałe, mniej istotne rodzaje to podatek kapitałowy, spadkowy oraz tak zwane „opłaty stemplowe”.
System podatkowy Brytyjczyków jest bardzo prosty i efektywny. Dzięki temu emerytura w Anglii jest znacznie wyższa od naszej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *