Na czym polega badanie USG?

Chyba każdy słyszał o badaniu ultrasonograficznym, nazywanym w skrócie USG. Polega ono na wykorzystaniu ultradźwięków do sprawdzania, czy organy wewnętrzne pracują prawidłowo. Metoda ta wykorzystywana jest zarówno w medycynie jak i weterynarii. Do badania wykorzystuje się aparat USG, a polega ono na przyłożeniu przez lekarza do ciała pacjenta specjalnej sondy emitującej dźwięki wysokiej częstotliwości. Dźwięki te następnie zostają przetworzone na obraz widoczny na ekranie monitora. Lekarz analizując obraz może sprawdzić czy w narządach wewnętrznych nie widać zmian chorobowych.
aparat USGSkuteczność tej metody badawczej zależy tak naprawdę od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest czynnik ludzki, a więc umiejętności i doświadczenie lekarza w odczytywaniu obrazu. Drugim czynnikiem jest sprzęt. Aparaty USG mogą różnić się między sobą wieloma parametrami. Najważniejszym z nich jest rozdzielczość obrazu. Istotne znaczenie ma również kontrast. Najnowsze urządzenie Acuson oferuje także wiele innych przydatnych funkcji, takich jak redukcja szumów czy obrazowanie za pomocą map koloru.
Rozwój technologii sprawia, że aparaty USG są na bieżąco ulepszane i unowocześniane. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że gdy jeden model opuszcza fabrykę, jego miejsce zajmuje kolejny, jeszcze nowocześniejszy. Chociaż żaden sprzęt nie zastąpi kwalifikacji i umiejętności lekarskich, może okazać się bardzo pomocny przy stawianiu diagnozy. Lekarze używające kilkuletniego sprzętu często w opisie badania używają stwierdzenia, że jego wynik jest niejednoznaczny i nierozstrzygający, zalecając dalszy sposób leczenia. W przypadku posiadania nowoczesnych modeli, można precyzyjnie określić dostrzeżone zmiany i określić ich charakter. Obecnie badanie USG jest dostępne i tanie, jednak wybierając się na nie warto zwrócić uwagę na to jakiego sprzętu używa lekarz.

Zobacz więcej: Trimed | Aparat USG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *