Eksploatacja samochodu

Obowiązkiem każdego właściciela samochodu jest utrzymanie pojazdu w stanie zdatnym do jazdy. Jest to podstawa zapewnienia bezpieczeństwa swojego, jak i innych uczestników ruchu.
Oprócz utrzymania pojazdu w dobrym stanie, na co dzień obowiązuje każdego zdrowy rozsądek i zasada ograniczonego zaufania. Korzystając z tej ostatniej, ustawodawca wprowadził obowiązek dokonywania corocznych przeglądów pojazdów. Diagnostyka samochodów prowadzona jest w laboratorium – stacji kontroli pojazdów – gdzie samochód wjeżdża na specjalnie przygotowaną platformę, na której jest poddawany różnym obciążeniom. Badany jest poziom emisji spalin, sprawność układu hamulcowego i zawieszenia, a wszelkie dane po przetworzeniu, dostępne są na ekranie monitora komputerowego w formie czytelnych wykresów.

Podczas diagnostyki sprawdzany jest również stan układu kierowniczego oraz ustawienie świateł pojazdu. Często zdarza się, że te ostatnie są ustawione niewłaściwie, gdyż przemieszczają się pod wpływem drgań powstających w czasie jazdy i minimalna zmiana kąta reflektora powoduje ogromne przemieszczenie na końcu emitowanego przezeń snopa światła.

Niestety, samochód jest skomplikowaną maszyną, więc co jakiś czas niezbędna jest auto naprawa. Spektrum uszkodzeń jest bardzo szerokie i obejmuje zakres od niewielkich dysfunkcjonalności, jak np. niedziałający włącznik, aż po poważne uszkodzenia, np. pęknięcie miski olejowej lub zatarcie silnika. W przypadku skomplikowanych, długotrwałych napraw warsztaty lub ubezpieczyciele oferują często samochody zastępcze, które w znacznym stopniu niwelują niedogodność braku własnego pojazdu.

Przywrócony do pełnej sprawności samochód wymaga zupełnie standardowych zabiegów konserwacyjno – eksploatacyjnych. Zaliczają się tu takie elementy jak sprawdzanie poziomu płynów eksploatacyjnych, utrzymywanie ciśnienia opon, czy okresowa wymiana piór wycieraczek. Ważne jest też utrzymanie samochodu w czystości. Zimą warto dbać o usunięcie z karoserii przymarzniętego śniegu, gdyż ten może stanowić zagrożenie dla innych pojazdów i pieszych na drodze.

źródło: http://akropolnaprawy.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *