Fabryki – ocena zgodności maszyn

Jednym z największych wyzwań, jakie mogą stanąć przed inżynierem, jest zaprojektowanie fabryki. Współcześnie większość produkcji jest zautomatyzowana, a to oznacza, że projektant będzie musiał w większym stopniu brać pod uwagę zasadnicze wymagania maszyn, niż potrzeby pracujących w fabryce ludzi. To od efektywnej pracy urządzeń zależą dziś moce produkcyjne zakładu, czynnik ludzki potrzebny jest głównie po to, aby maszyny konserwować, nadzorować, koordynować ich pracę oraz programować zgodnie z zamówieniami.
Podczas projektowania fabryki musi zostać przeprowadzona ocena zgodności maszyn – oznacza to, że na konkretnego producenta i model danego urządzenia zdecydować trzeba się już na tym etapie. Roboty i taśmy produkcyjne muszą być ze sobą kompatybilne, co więcej warto uwzględnić kwestie serwisu – jeśli wszystkie maszyny w zakładzie będą pochodziły z tej samej firmy to w przypadku awarii będziemy mięli jasność do kogo zwrócić się w sprawie jej usunięcia. Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkich kłopotów może przysporzyć chaos organizacyjny zarówno fabryce, jak i każdej firmie a nawet w zwykłym domowym gospodarstwie.

masz1
Kolejnym zagadnieniem, którego projektant fabryki nie może ominąć jest ocena ryzyka maszyn – wszystkie urządzenia czasami się psują, jednak jednym zdarza się to częściej, a innym rzadziej. Zależy to od wielu czynników – stopnia skomplikowania, jakości wykonania i materiałów użytych podczas produkcji maszyny, odpowiedniego montażu – można by wymieniać w nieskończoność. Im rzadziej psują się maszyny w fabryce, tym większa jest jej efektywność, a co za tym idzie – zyski, które przynosi.

 
Jakkolwiek zatrudnieni w przeciętnej fabryce ludzie nie są już tak liczni jak na początku rewolucji przemysłowej – to jednak czynnik ludzki nadal odgrywa niezmiernie ważną rolę i również nie może zostać pominięty w fazie projektowania. Trzeba określić liczebność załogi, funkcje poszczególnych jej członków oraz ich kompetencje. Załogę należy dobierać tak, aby w przypadku absencji jednego z pracowników jego obowiązki mógł tymczasowo przejąć ktoś inny, kto nie musiałby z tego tytułu zaniedbywać własnej pracy. To wyjątkowo trudne i skomplikowane zagadnienie. Właśnie z tego powodu w fabryce nie powinno zatrudniać się wyłącznie ludzi wąsko wyspecjalizowanych, ale też takich, którzy mają pojęcie o całości procesu produkcyjnego i zastosowanej w fabryce technologii. Przeciętnemu Polakowi fabryka kojarzy się z zakładami przemysłu ciężkiego, który w czasach komunizmu odgrywał w naszej gospodarce o wiele większą rolę niż obecnie.

masz2

Dziś fabryki nie są ani tak brudne, ani nie emitują tylu zanieczyszczeń jak wówczas – niestety są miejsca, których smog nadal nie chce opuścić jak chociażby Kraków. Jednak już taki Śląsk na przykład poradził sobie z zanieczyszczeniami całkiem nieźle. W miastach posadzono dużo drzew stanowiących naturalny filtr powietrza, dzięki czemu nawet w potwornie swego czasu zanieczyszczonych Katowicach da się oddychać i normalnie funkcjonować. Może na Kraków również przyjdzie kolej.

 

źródło: http://www.teknomatik.pl/pl/produkty.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *