Gdzie znaleźć pomoc w Krakowie dla chorych psychicznie?

Na pewno w Twojej rodzinie lub wśród Twoich bliskich jest ktoś chory psychicznie. Być może Ty o tym nie wiesz. Bardzo często nawet chorzy na te choroby nie są tego świadomi. Aby ich zdiagnozować trzeba przeprowadzić bardzo wiele badań, często nawet po kilku latach nie ma jednoznacznej diagnozy.

psycholog1Choroby psychiczne diagnozuje się zupełnie inaczej niż takie zwykłe choroby – których doświadczamy na co dzień. Zazwyczaj leczy się je także w inny sposób, chociaż czasami podaje się także leki. W najgorszym wypadku chory może zostać nawet hospitalizowany. Oczywiście jego zdrowiu nic nie będzie zagrażało, ale przypadki bywają tak ciężkie, że lepiej, aby zajmował się nim zespół specjalistów przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jeżeli masz podejrzenia, że ktoś z Twojej rodziny lub bliskich Ci osób może mieć jakąś chorobę psychiczną powinieneś porozmawiać z tą osobą. W trakcie rozmowy powinieneś namówić ją do odwiedzenia specjalisty. Jeżeli mieszkasz w Krakowie pierwszym miejscem, do którego powinniście udać się na badania jest psycholog.

dzieciecy1On podstawowymi metodami (zazwyczaj przez wywiad) przebada osobę – o którą się martwimy, a następnie, jeżeli będzie taka konieczność da skierowanie do psychiatry. Psychiatra Kraków ma dużo szersze pole działania niż psycholog. Może przepisać leki, skierować na leczenie, a także, jeżeli sytuacja jest już krytyczna skierować do szpitala psychiatrycznego. Osoba może zostać skierowana także na terapię grupową. Psychoterapia w Krakowie odbywa się przez regularne zajęcia w grupie z innymi osobami potrzebującym specjalistycznej pomocy psychiatrycznej bądź psychologicznej. Problemy psychiczne nie tyczą się tylko dorosłych. Często na takowe cierpią także dzieci. Z dziećmi sytuacja jest o tyle łatwiejsza, że nie trzeba ich zachęcać do wizyty u psychologa. Rodzice lub opiekuni prawni mogą podjąć tę decyzję za dziecko i po prostu wybrać się z nim do psychologa. Psycholog dziecięcy w Krakowie przyjmuje w godzinach rannych i południowych, dlatego wizyta u psychologa powinna być poprzedzona telefonem do szkoły, że dziecko nie pojawi się na zajęciach.

psychoterapia1W psychologii dziecięcej bardzo ważne jest podejście psychologa do dziecka – jeżeli lekarz niewłaściwie zacznie się zajmować dzieckiem może ono się przestraszyć i zamknąć w sobie. Przeszkodzi to niestety w dobrym i skutecznym leczeniu. Jeżeli sam psycholog nie jest w stanie poradzić ze sprawami dziecka może wypisać skierowanie do psychiatry. Psychiatra może tak jak u dorosłych przepisać recepty na leki dla osób chorych psychicznie. Często są to bardzo silne psychotropy, dlatego dzieci powinny brać leki tylko i wyłącznie pod opieką rodziców. W innym wypadku może im stać się krzywda. Nie bójmy się mówić o tym, że ktoś jest chory psychicznie głośno.

Czasami to jedyna droga żeby trafić do osób – które boją się wizyty u psychologa. Choroba psychiczna wcale nie oznacza przykucia pasami do łóżka i ślinienia się. To po prostu inny sposób postrzegania świata, czasami lęki, które nas paraliżują. Nie bądźmy złośliwi dla takich osób, w ten sposób też im pomożemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *