Jak dbać o rozwój mózgu?

Rozwój mózgu jest najszybszy w okresie płodowym i w pierwszych latach życia dziecka. To wtedy dzieci uczą się najwięcej, a ich mózg pracuje na najwyższych obrotach. Warto wiedzieć, że rozwój mózgu można wspomóc.

Oto 4 skuteczne sposoby:

  1. Nauka przez zabawę

cwiczenia-dla-dzieci-gallery_main-32151Najlepszym sposobem na wzmocnienie mózgu jest nauka. Dzieci uczą się przez zabawę, dlatego warto stymulować rozwój ich mózgu proponując im różne kreatywne zabawy. Dobrze jest proponować różne aktywności, a więc zarówno budowanie z klocków, jak i rysowanie czy oglądanie książeczek. Przy takiej aktywności tworzą się nowe połączenia nerwowe i mózg rośnie w siłę.

  1. Ruch to zdrowie

Współczesne dzieci zdecydowanie mniej czasu spędzają w ruchu, niż ich rodzice i dziadkowie. To znak czasu, w którym dzieci wolny czas poświęcają na gry komputerowe i telewizję, zamiast spędzać go z kolegami na podwórku. Warto jednak zachęcać dzieci do ruchu. Niech jeżdżą na rowerze, grają w piłkę czy tańczą. Im więcej będą się ruszać, tym więcej tlenu dotrze do mózgu i dzięki niemu będzie on mógł sprawniej pracować.

  1. Odpowiednia dieta

dieta-dziecka-jak-nie-popelniac_349035Zdrowe odżywianie wpływa nie tylko na odporność dzieci, ale i na ich mózg. Podawaj swojemu dziecku produkty bogate w witaminę D, a więc np. ryby (2-3 razy w tygodniu). Jeśli nie lubi ryb lub je ich zbyt mało, sięgnij po tran (np. http://www.sanostol.pl/produkty/sanostol-tran), który pomoże uzupełnić niedobory witaminy D.

  1. Dobry odpoczynek

Właściwy odpoczynek ma kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu. Dziecko musi spać określoną liczbę godzin, dopasowaną do jego wieku. Jeśli będzie spać za mało, to jego mózg nie będzie pracował sprawnie. Dziecko będzie miało kłopoty z koncentracją oraz z wykonaniem nawet prostych zadań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *