Jak dobrze zarządzać czasem?

Zarządzanie czasem w dzisiejszej rzeczywistości jest priorytetową czynnością. Wszyscy są stale zabiegani, stale mają coś do zrobienia i ostatecznie wydaje się że nie ma na nic czasu. Kluczem jednak do wszystkiego jest odpowiednie zorganizowanie. Ważne jest przede wszystkim zarządzanie przez cele.

Jeżeli wyznaczamy sobie odpowiedni cel, to ostatecznie o wiele prościej nam się zmotywować. Należy sobie ustalić godziny, w których będzie się wykonywać określone czynności i zakres czasowy dla nich. Ważne w ciągu dnia jest ustalenie odpowiednio długich przerw i zapasów czasowych, które zostaną wykorzystane, kiedy stanie się coś niespodziewanego. Warto sobie uświadomić, ile czasu poświęca się na siedzenie i zastanawianie się nad tym co można w tym czasie zrobić. W tym właściwe aspekcie pomocne jest właściwie zarządzanie przez cele.

Często zdarza się również tak, że poszczególne czynności wykonujemy zbyt długo, co ostatecznie wpływa na to, że nie mamy czasu na pozostałe, które mieliśmy wykonać w danym dniu. Dlatego tak ważne jest prowadzenie indywidualnego harmonogramu prac i obowiązków. Dzięki takiej krótkiej liście uzupełnianej na bieżąco jesteśmy w stanie wygospodarować sobie czas tak naprawdę na wszystko i ostatecznie nic nas nie zaskoczy.

Ważne jest również uwzględnienie w tym wszystkim czasu dla siebie, który można poświęcić na odpoczynek czy jakieś przyjemności, wypady z przyjaciółmi czy z rodziną. Tylko wtedy możliwym będzie normalne funkcjonowanie. Każdy powinien znaleźć czas na odpoczynek, ponieważ bez niego czujemy się zmęczeni, podenerwowani i niezdatni do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *