Jak najszybciej wykryć nowotwór piersi?

Nowotwór piersi jest jednym z najgroźniejszych typów nowotworów występujących u kobiet. Najczęściej ma charakter złośliwy, a tym samym stanowi duże zagrożenie dla życia kobiety.

Rak piersi – objawy i leczenie

Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą nowotwór, warto dowiedzieć się, w jaki sposób można go zdiagnozować i leczyć. Istnieją pewne sposoby, które pozwalają na szybkie wykrycie nowotworu, a tym samym dają większe szanse na pełne wyleczenie.

Najważniejszą metodą wczesnego wykrywania  nowotworu jest domowa diagnostyka, czyli wykonywanie tzw. samobadania piersi. Takie badanie manualne należy przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej mniej więcej między 6 a 9 dniem cyklu menstruacyjnego. Samobadanie nie polega tylko na manualnym sprawdzaniu, czy w piersi nie pojawiły się jakieś guzki, ale także na ogólnym oglądaniu piersi w celu upewnienia się czy nie zaszły jakieś niepokojące zmiany w ich wyglądzie.

Trzeba mocno podkreślić, że samobadanie jest bardzo ważnym sposobem diagnozowania raka piersi. Można powiedzieć, że podstawowym. Wykonując comiesięczne samobadanie piersi jesteśmy w stanie najszybciej wykryć komórki nowotworowe. A im szybciej zdiagnozowany nowotwór piersi, tym większa szansa na pełne wyleczenie i zapobiegnięcie przerzutom. Warto dodać, że manualne samobadanie piersi powinno się wykonywać w pozycji leżącej, ponieważ wtedy biust lekko unosi się w stronę mostka, a tym samym daje lepsze możliwości dokładnego zbadania ewentualnych zmian. Badanie należy wykonywać w ciepłym i intymnym pomieszczeniu, nie spiesząc się.

Samobadanie piersi, które pokazało, że wygląd lub struktura biustu uległy niepokojącym zmianom, powinno zachęcić kobietę do jak najszybszego udania się do ginekologa. Lekarz najprawdopodobniej powtórzy manualne badanie w gabinecie, a następnie wyśle pacjentkę na badanie USG lub mammografię.

Jeżeli w badaniach wyjdą jakieś nieprawidłowości, to konieczne będzie pobranie fragmentu tkanek z obszaru, który budzi nasze wątpliwości. Następnie taki wycinek jest diagnozowany pod względem zawartości komórek rakowych. W przypadku wykrycia takich komórek pacjentka jest kierowana do onkologa. Specjalista podejmuje decyzję o leczeniu. Czasami jest to terapia hormonalna, w innych przypadkach wycięcie chirurgiczne, które może być poprzedzone lub zwieńczone np. chemioterapią.

więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-piersi/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *