Jakie meble sprawdzą się w miejskiej architekturze?

Mała architektura w niemal każdym większym i mniejszym mieście polski odgrywa ogromną rolę. To od niej w głównej mierze zależy to czy miasto jest przyjazne mieszkańcom. Meble miejskie służą odpoczynkowi i rekreacji.

Mogą również podnosić walory estetyczne danej przestrzeni. Niestety w Polsce wciąż straszą stare betonowe ławki oraz donice pamiętające czasy słusznie minione. Brak również wspólnej koncepcji zagospodarowania przestrzeni. Włodarze miast i miasteczek nie przywiązują również większej wagi do jakości oferowanych mebli.

W rezultacie już po kilku miesiącach intensywnego użytkowania wymagają one gruntownego remontu albo całkowitej wymiany. Mała architektura to jednak nie tylko ławki czy kosze na śmieci parkowe.

To ogromna ilość przeróżnych elementów tworzących jedną wspólną przestrzeń. To na przykład latarnie miejskie, które nocą doświetlają a dniem mogą pełnić rolę kwietnika. Do tego trzeba dodać mnóstwo funkcjonalnych elementów przestrzeni miejskiej jak na przykład stojaki na rowery czy parkomaty. Słupy reklamowe, tablice informacyjne czy wreszcie osłony na drzewa.

Lepiej też uważać ze stosowaniem nowatorskich, innowacyjnych rozwiązań. Na początku mogą się one wydawać bardzo nowatorskie, awangardowe. Po pewnym jednak czasie okazuje się, że ich funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Przede wszystkim elementy małej architektury mają służyć samym mieszkańcom. Mają być funkcjonalne, wygodne a przede wszystkim użyteczne. W chwili obecnej można zaobserwować łączenie wielu funkcji użytkowych przez tylko jeden mebel. Ławeczka czy wiata reklamowa nie rzadką pełnią też rolę baneru reklamowego. Kwietniki, donice z kwietniami pełnią również rolę siedziska. Za pomocą mebli miejskich można w skuteczny sposób kreować swój wizerunek. Meble miejskie mogą nadać indywidualny charakter danej miejscowości. Zawsze jednak powinny być funkcjonalne. Powinny pasować do danego miejsca, jego estetyki oraz przeznaczenia. Powinny to być produkty wysokiej jakości- trwałe na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *