Kurs na żurawie wieżowe. Czy to jest praca dla Ciebie?

Są ludzie, których pociąga adrenalina związana z pracą na dużej doprawdy wysokości. Czy warto zatem zapisać się na kurs żurawie wieżowe? Tutaj wszystko zależy od tego, czy praca ta naprawdę jest dla nas i czy potem w niej się odnajdziemy. Łatwo bowiem wyobrażać sobie fantastyczne przygody w pracy, a trudniej już – niekiedy – wszystko to potem w praktyce przeżyć. Zresztą, w rzeczywistości i tak zawsze jest inaczej, aniżeli w marzeniach…

kurs1Żeby później niepotrzebnie nie rozczarować się – powinniśmy wszystko uprzednio starannie przeanalizować i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ta praca faktycznie jest dla nas. Jak poradzimy sobie z mankamentami, czy rzeczywiście będziemy potrafili je dobrze znosić i czy naprawdę pozytywy biorą górę nad wadami, czy dzięki plusom tej pracy autentycznie będzie nam łatwo zapomnieć o minusach? Zastanówmy się nad tym wszystkim.

 

żurawie wieżowe2Kurs żurawie wieżowe to operacja dosyć skomplikowana – w porównaniu do chociażby kurs wózki widłowe. Uczymy się tutaj trzy miesiące, a potem przystępujemy do państwowego egzaminu, który swym zakresem obejmuje zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i samą praktykę. W porównaniu do kurs wózki widłowe, tutaj edukacja dotyczy pracy na wysokości. Przemyślmy też, czy aby na pewno po skończeniu kursu znajdziemy pracę. Oczywiście stuprocentowej pewności nie ma nigdy i decydując się na taki kurs zawsze trochę ryzykujemy. Może w trakcie okaże się, że to jednak nie jest zajęcie dla nas, może się zniechęcimy? Może po ukończeniu kursu będziemy mieli kłopot ze znalezieniem zatrudnienia? Widać wiec ewidentnie, że jakieś ryzyko z podjęciem takiego kursu wiąże się tak czy inaczej.

 

operatorNade wszystko jednakże powinniśmy przemyśleć – czy aby na pewno jest to praca dla nas (zakładając pozytywnie, że znajdziemy zatrudnienie). Trudno bowiem samemu pokusić się o Wynajem żurawi wieżowych, aby przekonać się – na własną rękę – jak to jest; gdzieś notabene na własnej posesji. Profesja operatora takiego ogromnego żurawia wieżowego nie jest wcale łatwa. Daje co prawda możliwość uczestnictwa w historycznych niekiedy projektach budowlanych i podziwiania z wysokości niezapomnianych i iście nietuzinkowych widoków, aczkolwiek jednocześnie jest też zajęciem niebezpiecznym – i to nawet wtedy, kiedy nie mamy absolutnie żadnego lęku wysokości. Musimy bowiem uważać na to, by nie zrobić przypadkowo krzywdy pracownikom budowlanym na dole.

 

Innym niebezpieczeństwem są przechyły kabiny w wyniku działania siły wiatru – burze w trakcie wykonywania pracy też nie zaliczają się do najwspanialszych wspomnień wśród operatorów żurawi. Ważna jest prawidłowa komunikacja z pracownikami na ziemi. Nie zawsze jest to takie oczywiste i proste – jak w to relacjach międzyludzkich. Nie wszyscy są dostatecznie konkretni i komunikatywni i nie wszyscy – co oczywiste – znajdą ze sobą przysłowiowy wspólny język.

 

źródło: dzwignice.pl/szkolenia-kursy/zurawie-wiezowe/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *