Najlepsze dla naszego dziecka

Gdybyśmy zapytali dzieci o ich największe marzenia, pewnie niektóre z nich wspomniałyby o zamieszkaniu w sklepie z zabawkami. Miejsce to dzieciom jawi się jako raj na ziemi, kraina niekończącej się zabawy, pełna kolorów i wymarzonych przedmiotów. Trochę mniej entuzjastycznie na hasło: „sklep z zabawkami” reagują oczywiście rodzice.


Dobrze wyposażony sklep z zabawkami z pewnością będzie mieć w swojej ofercie zabawki dla dzieci w każdym wieku. Należy bowiem pamiętać, że nie każda zabawka jest odpowiednia dla małych dzieci. Zabawki są zawsze opatrzone odpowiednim znakiem na etykiecie. Określa on, od jakiego wieku dziecko może używać danej zabawki. Na przykład znak: „3+” określa wiek dzieci, dla których przeznaczona jest zabawka na ponad trzy lata. Znak: „0+” będzie już poświadczał, że zabawka jest odpowiednia dla dzieci w każdym wieku, nawet dla noworodków. Takich właśnie zabawek zwykle szukamy, gdy idziemy w odwiedziny do domu, w którym niedawno przyszło na świat dziecko.
Główną, a początkowo nawet jedyną aktywnością dziecka w pierwszych latach życia jest zabawa. Dopiero idąc do pierwszej klasy, młody uczeń zaczyna mieć własne obowiązki związane z nauką i odrabianiem lekcji, jednak także wówczas wolne chwile wypełnia zabawą i trwa to zwykle aż do okresu adolescencji. Zabawką jest zaś dla dziecka każdy przedmiot, którego używa do zabawy. Producenci jednak prześcigają się w kreowaniu zabawek coraz piękniejszych i wymyślniejszych, oddziałujących intensywnie na wyobraźnię dzieci. Nie ma w tym nic złego, to cudowne, że nastały czasy, gdy dzieciństwo jest kolorowe i wypełnione zabawą, która nie musi ograniczać się do jednej ulubionej maskotki. Warto jednak zadbać o to, aby wśród masy kolorowych przedmiotów będących w posiadaniu młodego człowieka, znalazły się również zabawki edukacyjne, logiczne, jak też zręcznościowe.
Dziecko, czy to w wieku niemowlęcym, przedszkolnym, czy szkolnym – bezustannie się rozwija. Dobrze jest mieć na uwadze ten rozwój i wspomagać go na wszelkie możliwe sposoby. Zabawki dla dzieci, które będą od nich wymagały aktywności, myślenia, słuchania, ale też operowania drobnymi elementami, będą wspaniale przygotowywać je do nauki, która czeka je w szkole. Ważne jest też umożliwianie dzieciom, zwłaszcza tym, które nie mają rodzeństwa, uczestnictwa w zabawach z rówieśnikami. Wpłynie to pozytywnie na rozwój społeczny, pomoże zrozumieć reguły społeczne, nauczy radzenia sobie z konfliktami i rozwiązywania ich.

Zobacz również: Pościel dziecięca | SzwalniaSnow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *