Planowanie przy zakładaniu hotelu

Coraz więcej z nas – Polaków chciałoby mieć własny biznes. Jedną z najbardziej ryzykownych, ale także dochodowych branży jest turystyka. W tym krótkim poradniku spróbuję Tobie przybliżyć wszystkie aspekty, które należy przeanalizować i przebadać przed otwarciem własnego hotelu, aby nie stracić pieniędzy i nie stać się bankrutem.

hotel 1Zacznijmy od definicji hotelu – musi to być oddzielny budynek z co najmniej 11 pokojami świadczący usługi zakwaterowania, posiadający całodobową recepcję. Dlatego jeżeli Twój hotel miał być na piętrze w kamienicy lub częścią budynku, hotelem być nie może. Po drugie – 11 pokoi to całkiem sporo, rzadko, w jakim budynku mieści się to na jednym piętrze. Ponadto dodatkowe udogodnienia takie jak kuchnia, czy toalety to dodatkowe pomieszczenia, dlatego budynek powinien być minimum dwupiętrowy. Kiedy już mamy odpowiednie zaplecze w postaci budynku następuje czas na jego umeblowanie. Przede wszystkim w każdym pokoju muszą się znaleźć łóżka.

 

Najczęściej wybieranymi opcjami są pokój jednoosobowy – pokój dwuosobowy z dwoma łóżkami, pokój dwuosobowy z łóżkiem małżeńskim oraz pokój czteroosobowy. Ponadto musimy umeblować też w jakiś sposób łazienkę oraz kupić szafki i światła do pokojów. Ważny jest także wygląd lobby, czy recepcji, aby nie odstraszał na wejściu. Kolejna sprawa to udogodnienia dla hotelu. Potrzebny jest system zarządzania hotelem, na który składają się przede wszystkim program do obsługi hotelu, system telewizji hotelowej, system do generowania planu pracy dla pracowników, czy system zarządzania restauracją, jeżeli taką planujemy przy naszym hotelu posiadać. Gdy będziemy już wszystko posiadać następuje czas na intensywną reklamę. Najważniejsze jest promowanie naszego hotelu w Internecie.

 

tv hotel 1Warto dodać swój hotel do możliwości rezerwacji – przez strony internetowe specjalizujące się w rezerwowaniu pokojów hotelowych. Mam tu na myśli miedzy innymi booking.com, hotels.com czy inne strony, przede wszystkim obcojęzyczne, na których możemy znaleźć naszych potencjalnych i nowych klientów. Warto dodać swój hotel także do internetowych przewodników po mieście jak na przykład wikitravel czy tripadvisor. Kolejnym i przedostatnim elementem jest zatrudnienie odpowiedniej kadry pracowników. Konieczne będzie zatrudnienie, co najmniej dwóch lub trzech osób na recepcję, zatrudnienie mechanika – złotą rączkę, a także pokojowego lub pokojową, która będzie sprząta po gościach. Ostatnim elementem jest ustalenie regulaminu oraz zasad a także cennika. Ważne jest dokładne określnie godzin zameldowania i wymeldowania z hotelu, a także dodatkowych opłat na przykład za śniadania czy późne wymeldowanie.

 

Reasumując to wszystko mogę powiedzieć – że założenie hotelu jest wymagające, ale przy odpowiednim portfelu oraz mądrych inwestycjach zarobić można naprawdę spore jak na nasze, krajowe warunki pieniądze. Dlatego na chwilę obecną nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Tobie jak najwięcej szczęścia i powiedzenia przy otwieraniu swojego, własnego, nowego hotelu.

 

Artykuł powstał przy współpracy z

ilumio logo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *