Sklep internetowy, a obsługa klienta

Jeżeli udało Ci się trafić na ten tekst, który właśnie w tej chwili czytasz, to jestem pewien dwóch rzeczy. Po pierwsze – jesteś właścicielem sklepu internetowego, czy też planujesz dopiero jego otwarcie. Po drugie – na pewno chciałbyś zaoferować swoim klientom najwyższą jakość usług. Założę się, że właśnie przyznałeś mi rację, prawda?

inpost1Jednak nie odbiegajmy za bardzo od sedna – chciałbym, oczywiście w takim stopniu, jakim tylko umiem wyjaśnić Ci w krótki i jasny sposób pewne rzeczy. Pomogę CI znaleźć odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób obsługiwać klientów, aby chętnie do mnie wracali oraz kupowali u mnie towar, a nie u konkurencji. Po pierwsze – Twoja strona internetowa to Twoja wizytówka. Jak nietrudno się domyślić – brzydka i odstraszająca strona spowoduje, że użytkownik, który się na niej znajdzie będzie chciał ją jak najszybciej opuścić. Bardzo ważny jest układ strony (z angielskiego layout), ponieważ wiele osób przywiązuje uwagę do tego, aby dane, których najbardziej potrzebuje były wyróżnione, oraz łatwe do zauważenia. Dlatego jeżeli masz przestarzałą technologicznie, ale przede wszystkim brzydką i ciężką w orientacji stronę natychmiast powinieneś ją zmienić.

 

Agencje graficzne proponują ceny już od tysiąca złotych za dobrze wyglądającą stronę – dlatego polecam skorzystać z ich usług, a nie na przykład wujka, który interesuje się stronami internetowymi. Po drugie – jako, że nie masz swojego sklepu stacjonarnego spora część ceny, którą poniosą Twoi klienci to koszta dostawy. Do Ciebie należy tylko wysyłanie paczek pod wskazany adres. Jednak, aby uczynić swój sklep atrakcyjniejszym dla potencjalnych klientów warto przygotować kilka opcji dostawy. Pierwsza z nich to zawsze powinna być dostawa Pocztą Polską. Wiele starszych osób, które jednak korzystają z internetu bardzo nie lubi kurierów i inpostu. Oczywiście takie myślenie jest charakterystyczne dla osób, które żyły w PRL-u, ponieważ wtedy wszystko, co państwowe było uważane za dobre. Druga opcja to tanie przesyłki. Takowe proponuje na przykład inpost usługi pocztowe. Nie tylko mają oni coraz więcej punktów odbioru, ale także paczkomaty, w których można odebrać swoją przesyłkę o dowolnej godzinie. Jest to opcja najlepsza dla osób, które mają mało czasu, oraz cenią sobie elastyczność.

 

inpost3Trzecia opcja to kurier – jest bardzo wiele firm kurierskich. Tylko od Ciebie zależy z usług, jakiej skorzystasz. Wiele osób decyduje się na kuriera, ponieważ jest on szybszy niż poczta czy inpost, a ponadto dostarcza towar pod drzwi o wskazanej przez nas porze. Jednak jak wiadomo jest to opcja najdroższa ze wszystkich. Po trzecie – odpowiadaj klientom. Warto mieć telefon służbowy i podać go na stronie internetowej. Klienci bardzo często kontaktują się ze sklepami, aby upewnić się co do szczegółów odnośnie towaru, lub zapytać o inne możliwości. Często powodem kontaktu jest też zwrot lub gwarancja, dlatego warto być dla swoich klientów miłym, gdyż dobra obsługa gwarantuje ich powrót do Twojego sklepu internetowego w przyszłości.

 

Artykuł powstał przy współpracy z

Inpost logo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *