Kilka słów o tynkach cementowo-wapiennych

Wykańczanie wnętrz, czy to dla osób, które się tym trudnią na co dzień, czy też dla samych właścicieli mieszkań i domów, to temat rzeka. Jest to jeden ze zdecydowanie bardziej pracochłonnych etapów budowy domu. Zaczyna się przeważnie od tynkowania. Wcześniej jednak podjąć należy decyzję, jaki tynk wybrać.
Wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się tynki cementowo-wapienne. Ich uniwersalność polega na tym, że zastosowanie znajdują zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Przygotowuje się je oczywiście głównie z cementu i wapna, bezpośrednio na budowie. Warto jednak korzystać również z gotowych mieszanek, a to z tego względu, że rozrabiając je, nie musimy martwić się o zachowanie odpowiednich proporcji, co jest niezwykle ważne. Wszystko mamy już wymierzone, wystarczy dodać wodę. „Gotowce” takie zawierają też często wiele dodatków uszlachetniających, takich jak choćby wypełniacze kwarcowe. Zapewniają one lepszą przyczepność do podłoża i odpowiednią plastyczność.
Tynk nakładać można na dwa sposoby – kielnią lub specjalnym agregatem tynkarskim, warstwą o grubości od 2 do 20 milimetrów. Najbardziej żmudną czynnością i oczywiście zajmującą najwięcej czasu jest zacieranie. Przyznać jednak należy, że w porównaniu z innymi tynkami, cementowo-wapienne są w tym względzie najmniej problematyczne.
Często stanowią one jedynie podłoże pod dalsze czynności, jak np. wykańczanie gładzią gipsową. Dobrze wykonane i odpowiednio nałożone w zupełności jednak wystarczą i znakomicie nadają się do malowania. Kolejną bardzo istotną ich zaletą jest dobra przepuszczalność pary wodnej. Stanowią znakomitą izolację cieplną i akustyczną. Najlepiej sprawdzają się tam, gdzie ściany muszą być odporne zarówno na wilgoć, jak i uszkodzenia mechaniczne.

Zobacz więcej: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *