Tokarki CNC a tokarki uniwersalne

Świat idzie do przodu w wielu dziedzinach, a zwłaszcza w przemyśle. Powstają nowe rozwiązania które wypierają stare, niejednokrotnie sprawdzone metody. W sferze obróbki istnieje ostatnio duży popyt na maszyny typu CNC, posłużę się tutaj przykładem tokarek CNC które bardzo skutecznie wyparły używane od wielu lat tokarki uniwersalne.

Tego typu obrabiarki znajdują zastosowanie w wielu zakładach, gdyż ilość rzeczy które możemy na nich wykonać jest ogromna. Tokarki uniwersalne potrzebują pracownika który posiada odpowiednie umiejętności w tym zakresie, gdyż jest to praca która wymusza bardzo dużą dokładność, a im bardziej wykwalifikowany pracownik, tym bardziej rośnie jego cena.

W przypadku tokarki CNC całą obróbkę wykonuje nie pracownik lecz sama maszyna odpowiednio zaprogramowana, oczywiście też potrzebujemy w tej sytuacji pracownika lecz jego czynność składają się tylko na wymianie narzędzia, przedmiotu obrabianego oraz uruchomieniu odpowiedniego programu, który wcześniej został napisany przez osobę posiadająca uprawienia tego typu.

Wydajność produkcji w przypadku tokarek CNC jest bardzo duża jak szlifierki http://obrabiarki.biz.pl/produkty/26,szlifierki.html, by osiągnąć tego typu wydajność na tokarce uniwersalnej musimy posiadać bardzo dobrze wykwalifikowaną kadrę pracowniczą oraz często większą ilość maszyn, a co niestety wiąże się z kosztami.
Można pokusić się o stwierdzenie że za kilka lat tokarki uniwersalne staną się reliktem przeszłości, całkowicie wypartym przez maszyny typu CNC. Zamiast walczyć z nieuniknionym warto podnieść swoje kwalifikacje na tego typu maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *