Wybór tynków do wnętrz

Wiele osób budując dom zastanawia się jaki rodzaj tynków wybrać, gipsowe czy cementowo-wapienne. Decyduje o tym również wiele innych dodatkowych czynników, na przykład rodzaj pozostałych materiałów, które będą użyte do budowy.

Tynki gipsowe najlepiej układać wewnątrz budynku. Sprawdzają się one na wszelkiego rodzaju podłożach, które posiadają wystarczającą nośność. Tynk gipsowy posiada korzystne parametry izolacji cieplnej i akustycznej oraz jest zdrowy, ponieważ pomaga regulować wilgotność pomieszczeń, poprawiając mikroklimat wewnątrz budynku. Doskonale także nadaje się do dekoracyjnego fakturowania. Niestety posiadają też wady. Są mniej wytrzymałe na uszkodzenia niż tynki cementowe, nie są odporne na wodę i stałe zawilgocenie oraz sprzyjają rdzewieniu stali niezabezpieczonej antykorozyjnie.

Tynk gipsowy pomaga szybko uzyskać powierzchnię gotową bezpośrednio do malowania, jest gładszy, zdrowszy oraz szybciej wysycha, a także wprowadza do pomieszczeń mniej wilgoci niż tynki cementowo-wapienne, które schną dłużej i wydłużają czas prac remontowych. Tynki gipsowe układa się w jednej warstwie, z kolei tynki cementowo-wapienne są dwuwarstwowe lub trzywarstwowe. Zaletą tynków cementowo-wapiennych jest ochrona stali przed korozją oraz duża wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Przy tym rodzaju tynków konieczne jest szpachlowanie powierzchni przed malowaniem dla uzyskania gładkości podłoża.

Tynki można nakładać ręcznie lub za pomocą specjalistycznej maszyny. Podsumowując tynk gipsowy jest łatwiejszy w nałożeniu, dlatego nie sprawi problemu mniej doświadczonym wykonawcom. Z kolei na tynk cementowo-wapienny należy poświęcić więcej czasu, pracy i staranności. Tynk cementowo-wapienny ma grubość około 15 centymetrów, a średni koszt ich wykonania wynosi około 25 złotych za metr kwadratowy. Koszt wykonania tynku gipsowego jest zbliżony, wynosi około 24 złotych za metr kwadratowy.

Zobacz: Tynki gipsowe Kraków | inside-system.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *