Zabezpieczenie wykopów- niezbędna konieczność

Na każdej budowie wymagającej wykonania głębokich wykopów przy użyciu ciężkiego sprzętu najwyższą koniecznością i priorytetem jest zachowanie zasad BHP. Prawidłowe zabezpieczanie wykopów jest koniecznością absolutną, o której nigdy nie powinno się zapominać ani jej zaniedbywać. Po wykonaniu tej czynności deskowania (TITAN POLSKA) powinny być starannie sprawdzone w celu zlokalizowania i wyeliminowania ewentualnych błędów w konstrukcji, które mogłyby powodować jakiekolwiek niebezpieczeństwo.
Na pracujących przy wykopach budowlańcach czyha wiele niebezpieczeństw, które mogą grozić nawet wypadkami śmiertelnymi. Pracownik może zostać zasypany w wyniku zawalenia się ścian wykopu lub wpaść do niego. Grożą mu także obsunięcia ziemi z krawędzi wykopu lub spadające kamienie i bryły ziemi. Dlatego koniecznie należy wykonywać montaż zgodnie z dokumentacją producenta lub indywidualnym produktem. Górna krawędź obudowy powinna wystawać ponad krawędź 10 cm, co uchroni przebywających wewnątrz przed wpadaniem do środka przedmiotów i jednocześnie zwolni z konieczności zainstalowania deski krawężnikowej.
Przepisy BHP traktują wszelkie prace związane z montażem rur lub dźwigarów rozporowych jako prace na wysokości, w myśl których narażają pracowników na ryzyko upadku z wysokości. Montaż obudowy lub rur rozporowych w wykonanym wykopie o głębokości większej niż jeden metr wymusza konieczność tymczasowego zabezpieczenia pracowników klatkami lub obudową z prefabrykatów. Dlatego też powinni zostać zabezpieczeni poprzez rusztowania czy pomosty robocze, a w razie ich braku poprzez pasy lub szelki.
Oczywiście całkowicie zabronione jest wchodzenie do wykopu i wychodzenie z niego po rozporach oraz przemieszczanie pracowników maszynami służącymi do wydobywania ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *