AZS

Dość często słyszy się o wielu schorzeniach dermatologicznych, które jak sama nazwa wskazuje objawiają się na skórze powodując jej zły wygląd i świąd co jest bardzo uciążliwe i przykre dla chorego. Jedną z takich chorób jest atopowe zapalenie skóry.

Atopowe zapalenie skóry to uwarunkowana genetycznie choroba (u członków rodziny i samego chorego występuje wszelakiego rodzaju atopia). Choroba ta charakteryzuje się zmianami wypryskowymi z dużym świądem i lichenizacją (pogrubiały, szorstki naskórek).

Choroba ta zaczyna się zwykle w młodym wieku, koło 5 roku życia, ale czasem nawet w pierwszych miesiącach życia. Ma przebieg przewlekły i nawrotowy (nawroty są najczęściej w okresie wiosennym i jesiennym). Zwykle samoczynnie ulega wygaśnięciu wraz z wiekiem.U części chorych poza AZS może występować katar sienny lub dychawica oskrzelowa. Przeważnie choroba ta zajmuje charakterystyczne miejsca: łokcie, kolana, twarz i szyję. Włosy są suche, łamliwe, a paznokcie wyglądają na polakierowane.

Dermatologicznie wyróżnia się trzy fazy choroby, tj. Niemowlęcy, dziecięcy i młodzieżowy/dorosłych. W zależności od fazy może być różna lokalizacja zmian, u dorosłych dotyczą one przede wszystkim grzbietów dłoni. U dzieci choroba zajmuje typową wyżej wspomnianą lokalizację.

Rozpoznanie ustalę się na podstawie tzw. kryteriów większych (nasilony świąd, lokalizacja typowa, charakter nawrotowy, wywiad rodzinny) i mniejszych (suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe, odczyny skórne, podwyższone stężenie igE, wczesny początek, nawrotowe zakażenia skóry, zaćma, nietolerancja wełny, nietolerancja pokarmów, zaostrzenie po stresie psychicznym, biały demografizm). I tak spełnienie 3 z 4 głównych objawów przemawia za rozpoznaniem.

Leczenie polega przede wszystkim na unikaniu czynników uczulających oraz stosowaniu środków przeciwhistaminowych lub leków neurotropowych bądź psychotropowych. W bardzo ciężkich przypadkach podejmuje się leczenie immunosupresyjne.

Ważnym aspektem jest też leczenie miejscowe. Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry to między innymi krem do skóry atopowej oraz balsam do skóry atopowej. Poza tym są też pasty i zawiesiny. Są one neutralne lub zawierają kortykosteroidy. Bardzo ważne jest nawilżanie i natłuszczanie zmienionej skóry. Korzystne są też kremy nawilżające z olejkami roślinnymi oraz antyutleniaczami.

źródło: http://www.visplantis.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *