Czym charakteryzuje się przewiert sterowany? - zalety i zastosowania

Czym charakteryzuje się przewiert sterowany? - zalety i zastosowania

Metoda wykopkowa w kontekście montażu rurociągów powoli odchodzi do lamusa. Dla rur o kolosalnych średnicach nie ma co prawda innych możliwości, jednak procent takich prac jest mały względem tych zabiegów, które odbywają się każdego dnia. Rozkładanie sporych rurociągów ludzkość ma już w dużej mierze za sobą, a aktualnie wykonuje się jedynie prace podłączania do nich mniejszych jednostek. 

W tym wypadku świetnym rozwiązaniem okaże się przewiert sterowany. Niektórzy wciąż nie mają pojęcia odnośnie tego, czym charakteryzuje się ten typ wykopów i jak jest wykonywany. Poniżej znajdziemy wszystkie informacje odnośnie właśnie tego sposobu. 

Jak wykonujemy przewiert sterowany? 

Zacznijmy od ogólnego przedstawienia metody. Całe urządzenie do przewiertów składa się ze stanowiska operacyjnego, służącego do sterowania rozwijaniem znajdującej się obok, zwiniętej żerdzi. Na końcu wspomnianej żerdzi widnieje głowica z wiertnicą oraz sondą. Dla drugiego operatora przeznaczony jest pilot sterujący, który połączony jest z modułem w głowicy. 

Cały proces podzielony jest na dwa, główne etapy. Pierwszym z nich jest zanurzenie głowicy wraz z wiertłem w ziemi, mniej więcej w kierunku przewidywanego przewiertu. Następnie, operator na stanowisku w maszynie zaczyna wiercenie, a co za tym idzie, automatyczne rozkładanie się żerdzi wiertniczej. Inżynier z pilotem jest natomiast odpowiedzialny za sterowanie przebiegiem przewiertu. Za pomocą pilota połączonego z sondą, jest on w stanie odczytywać sygnały informujące o przeszkodach i omijać je zmieniając kierunek. 

Po przebiciu się do miejsca docelowego następuje drugi etap, a mianowicie wyjmowanie żerdzi z ziemi. W tym celu następuje proces odwrotny, a do głowicy przyczepia się wiertło poszerzające i już gotowy rurociąg, który jest zaciągany do ziemi. 

Czym charakteryzuje się przewiert sterowany? - zalety i zastosowania   

Zalety przewiertów horyzontalnych 

Trzeba przyznać, że horyzontalne przewierty sterowane posiadają bardzo dużo pozytywów. Pierwszym z nich jest oczywiście czas wykonywania całej operacji, podczas której nie musimy angażować kilku koparek do wykopania długiej dziury na określoną głębokość, a wystarczy jedynie wiertnica. Przydaje się to szczególnie podczas prac drogowych, gdzie przy użyciu metody wykopkowej konieczne jest zamknięcie dróg na kilka dni. 

Drugą zaletą jest oczywiście oszczędność paliwa. Nie ma co ukrywać, że koparki to maszyny zasilane silnikiem spalinowym, a ich ilość i czas kopania pobiera sporo benzyny. W przypadku przewiertu sterowanego mamy styczność tylko z jednym urządzeniem, wykonującym pracę w dużo krótszym czasie. 

Podstawowe zastosowania 

Metodę przewiertu sterowanego stosuje się najczęściej w celu podpięcia instalacji do nowo wybudowanego domu. Ciągnąc wodę, kanalizację czy nawet prąd, nie musimy rozkopywać ogrodu naszym przyszłym sąsiadom, na co zgodę i tak często czasami uzyskać.  

Najczęstszym zastosowaniem jest jednak wykonywanie kanalizacji w sieciach miejskich. Nie zajmuje się w ten sposób pasa drogowego, a cały proces może przebiegać nawet bez ściągania asfaltu czy kostki brukowej z chodnika. Wszystko odbywa się cicho i przez krótki okres czasu. 

Podobne artykuły