Czym dokładnie jest nieżyt nosa?

Nieżyt nosa, czyli po prostu katar to bardzo uciążliwy objaw zakażenia wirusowego, który może wpłynąć na złe samopoczucie osoby zarażonej. Jak dokładnie się objawia i czym jest spowodowany?


Charakterystyka nieżytu nosa

Nieżyt nosa nie jest niczym niezwykłym – każdy z pewnością kilka razy przeszedł go w swoim życiu, jednak w znacznym stopniu może on wpłynąć na ogólne dobre samopoczucie osoby chorującej na katar. Nie można się przed nim uchronić, ponieważ wywołują go wirusy przenoszone drogą kropelkową, a więc można się zarazić bezpośrednio od osoby chorej, a także jeśli przemokniemy lub przewieje nas. Katar nie powinien trwać więcej niż 10 dni – jeśli jednak będzie się on utrzymywał dłużej niż tydzień, wówczas należy udać się do lekarza po konkretne leki.

Nieżyt nosa – przyczyny i objawy

Najczęstszymi objawami kataru są: drapanie w gardle, kichanie, pieczenie spojówek, chrypka, a przede wszystkim wyciek z nosa. Każdy musi wiedzieć, że błona śluzowa nosa pełni bardzo istotną funkcję, ponieważ śluz, jaki się na niej znajduje niweluje wszelkie wirusy i bakterie chroniąc w ten sposób cały układ oddechowy człowieka. W przypadku zachorowania funkcje ochronne błony śluzowej drastycznie spadają, przez co bakterie mogą w łatwy i szybki sposób spowodować liczne zachorowania na różnego rodzaju choroby.
Do najczęstszych przyczyn kataru należą:

  • osłabienie odporności
  • przeziębienie organizmu
  • przemoknięcie
  • przemęczenie
  • stres
  • niedożywienie

Nieżyt nosa – leczenie

Katar nie jest groźną chorobą, która wymagałaby zastosowania antybiotyków czy innych, silnie działających leków. Nieżyt nosa leczy się łagodząc jego skutki bez konieczności aplikacji znacznej ilości medykamentów. Przede wszystkim powinno się stosować odpowiednie krople do nosa, które nawilżą błonę śluzową i przywrócą jej odpowiednie funkcjonowania, a także tabletki do ssania na gardło, jeśli jest to konieczne. Ponadto chory powinien przyjmować również zwiększone dawki witaminy C, rutyny i wapnia, które łagodzą skutki kataru i skracają czas jego trwania.

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj maść regenerująco-nawilżająca do nosa od firmy Rinozine, która pomaga uporać się z suchością nosa, a także wzmacnia błonę śluzową. Ponadto przywraca ona dawną elastyczność naskórka eliminując nieprzyjemny efekt pieczenia i podrażnienia.

Chcesz wiedzieć więcej o nieżycie nosa? Koniecznie przeczytaj artykuł na stronie http://www.rinozine.pl/zastosowanie/niezyt-nosa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *