Jak wygląda skuteczna ochrona przeciwpożarowa?

Ochrona przeciwpożarowa budynku kojarzy nam się przede wszystkim z czujnikami dymu oraz gaśnicami rozstawionymi w jego newralgicznych miejscach. Jednak rozwój technologii do tego wykorzystywanej w ostatnich latach umożliwia skorzystanie z znacznie bardziej skomplikowanych systemów, których infrastruktura jest połączona z innymi mechanizmami używanymi w budynku. Pozwala to na kompleksowe zadbanie o bezpieczeństwo osób w nim przebywających.

Jak wyglądają nowoczesne systemy przeciwpożarowe? Składają się one z kilku elementów, ale najważniejszym z nich jest centrala. Są do niej podłączone wszystkie inne urządzenia, które zbierają informację o aktualnej sytuacji w budynku. Ich zadaniem jest nie tylko sprawdzenie jaki jest stopień zadymienia danego pomieszczenia, ale również to jaka w nich jest wilgotność czy też temperatura.

Dodatkowo specjalne czujniki są wstanie wykryć oraz zaalarmować pracowników, jeżeli w danym miejscu nagle dojdzie do wzrostu temperatury. To od głównej centrali zależy jakie inne elementy ochrony przed pożarem zostaną uruchomione. Olbrzymią zaletą tego rozwiązanie jest możliwość aktywacji systemów gaśniczych jedynie w miejscu gdzie pojawił się ogień. Jeszcze do niedawna, pożar w budynku powodował uruchomienie wszystkich mechanizmów na całym terenie.

Przez co dochodziło do utraty mienia, nie tylko w miejscu pojawienia się ognia. Kolejnym elementem coraz częściej wykorzystywanym w ochronie przeciwpożarowej są systemy kontroli dostępu. Powoli stają się one standardem i coraz częściej są używane nawet w starszych budynkach. Na czym one polega?

fingerprint-979598_1280

Najczęściej wykorzystują one elektroniczną blokadę drzwi, aby do danych pomieszczeń czy też całych pięter nie dostały się osoby do tego niepowołane. Dzięki temu możliwe jest m.in. uniknięcie kradzieży mienia. Jakie ten system znajduje zastosowanie w poprawie bezpieczeństwa przeciwpożarowego? Pozwala na sprawniejszą ewakuację z budynku. Gdy tylko czujnik wykryje zadymienie danego pomieszczenia, to główna centrala pozwala na błyskawiczne otwarcie wszystkich drzwi, które mają pomóc w opuszczeniu budynku.

Wybór odpowiedniego systemu przeciwpożarowego zagwarantuje nam spokój oraz bezpieczeństwo niezależnie od charakteru budynku, oraz tego przez ilu pracowników jest wykorzystywany. Dlatego warto o nim pomyśleć już podczas tworzenia jego projektu. Instalowanie tego typu mechanizmów w już istniejących budynkach jest dość trudne oraz czasochłonne. Niewykluczone również, że na czas ich montowania koniczne będzie zaprzestanie produkcji co będzie się wiązało z dodatkowymi stratami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *