Materiały niezbędne na każdej budowie

Najbardziej popularną metodą wznoszenia domów jednorodzinnych, ale też większych budynków mieszkalnych czy użyteczności publicznej, jest metoda tradycyjna murowana.

W systemie tym ściany nośne budynku murowane są z różnego rodzaju pustaków, czy nawet cegieł, a stropy i fundamenty wylewane są z betonu. Na ściany nośne doskonale nadaje się ceramika budowlana. Pustaki ceramiczne, cegła, czy pustaki z betonu komórkowego to najpopularniejsze i najczęściej stosowane materiały budowlane w przypadku budowy właśnie systemem tradycyjnym murowanym.

Zresztą z tych samych materiałów można murować nie tylko ściany nośne, ale też działowe. Istnieją różne wielkości pustaków, które dobiera się do grubości muru. Im element większy, tym szybciej przebiegają prace. Jednak wielkość poszczególnych pustaków ograniczona jest ich ciężarem. Najcięższe są pustaki betonowe, z których najczęściej muruje się ściany fundamentowe.

Na każdej budowie, nawet jeśli technologia tego nie przewiduje, powinna znaleźć się cegła pełna. Jest to bardzo uniwersalny materiał, przy pomocy którego wykonuje się drobne podmurowania tam, gdzie zastosowanie dużego pustaka jest niemożliwe.

Zresztą cegła doskonale nadaje się także na filarki międzyokienne, ponieważ cechuje się dużo większą wytrzymałością niż tradycyjne pustaki. Ponadto jej mały wymiar umożliwia tworzenie wąskich słupków, które dzięki jej właściwościom wytrzymałościowym, mają zapewnioną odpowiednią stateczność.

Z cegły pełnej można także murować kominy. Choć komin z cegły nie jest dziś najpopularniejszym rozwiązaniem, nadal ma wielu zwolenników i często właśnie jest w ten sposób wznoszony. Najczęściej jednak wykonywane są kominy systemowe, jednak w takim przypadku już na etapie stanu surowego, trzeba wiedzieć jaki będzie piec w budynku. Pod tym względem bardziej uniwersalne są kominy z cegły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *