Rodzaje nawierzchni, polimeroasfalty

Nasze drogi, często na nie narzekamy ze względu na jakość podłoża, które często po sezonie zimowym ulega destrukcji. Rozwój branży samochodowej i niskie koszty zakupy auta przyczyniają się do szybkiego wzrostu ilości pojazdów na mieszkańców miast, miasteczek i nawet terenów poza miejskich.

Zwiększona ilość aut to więcej korków i większe obciążenie dla dróg. Warto zainwestować w dobre nawierzchnie. Dlatego współcześnie używany jest asfalt modyfikowany. Rodzaj ten został opracowana specjalnie z myślą o zwiększeniu trwałości nawierzchni asfaltowych. Wiadomo bowiem, że rodzaj podłoża nastawiony na duże różnice temperatur, które latem w naszym klimacie mogą sięgać do +40 stopni Celsjusza, a zimą do – 40 stopni powoduje duże zmiany w strukturze asfaltu. Wiadomo również, że najczęstszymi przyczynami zniszczenia lub odkształceniom dróg są warunki temperaturowe, ale i pojawiające się na drogach obciążenia ciężkim ruchem samochodów ciężarowych.

Dlatego dystrybutor asfaltu drogowego wzbogaca go o elastometr SBS. Środek ten powoduje osiągnięcie znacznie lepszych korzyści w samej właściwości lepiszcza. Sprawdza się on zarówno w wysokiej, jak i w niskiej temperaturze. Nawierzchnie asfaltowe nowej generacji, do których wyprodukowania zastosowano asfalt modyfikowany, są przede wszystkim trwalsze i mniej awaryjne. Zestawienie w porównaniu z nawierzchniami wykonanymi z użyciem asfaltów drogowych starszego rodzaju zyskuje na wartości technicznej. Dostawcy produktów asfaltowych to przede wszystkim grupy paliwowe. Asfalt jako surowiec uzyskuje się bowiem z specjalistycznej destylacji ropy. Technologia jest dość skomplikowana, chociaż znana od lat. Jednakże na obecnym rynku zapotrzebowania jest ona udoskonalana.

Dodawanie polimerów do asfaltu polegające na odpowiednim wprowadzeniu składnika do gorącego asfaltu, wzmacnia jego strukturę. Polimeroasfalty dostępne w ofercie producentów tego surowca muszą spełniać odpowiednie normy, sprawdzane to jest po przez przyjęte procedury. Dlatego ilekroć będziemy przemierzać drogi naszym samochodem pamiętajmy, że nad bezpieczeństwem dróg stoją odpowiednie organy w państwie, by zapewnić odpowiednie zmiany na lepsze.

Jeśli jednak zobaczymy jakieś niebezpieczeństwo na drodze w postaci dużego ubytku nawierzchni powinniśmy powiadomić o tym odpowiednie służby by nie doszło do tragedii. Szerokiej drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *