Studia

Wiecie czego uczą na studiach mechanicznych? Niczego. Człowiek zdobywa tytuł inżyniera i tak naprawdę nie wie nic. Kiedy po skończeniu studiów zacząłem szukać pracy, załamałem ręce. Nie mam żadnych przydatnych umiejętności.

Każdy pracodawca wymaga minimum 2 lat doświadczenia, znajomości dwóch języków, programów typu CAD oraz CorelDRAW. Ja po 3,5 roku intensywnej nauki mogę się pochwalić jedynie słabą znajomością obsługi programu Catia i całkiem niezłą AutoCAD, ale to potrafi już obecnie każdy absolwent politechniki. W czasie studiów nie miałem czasu aby znaleźć jakąkolwiek pracę dodatkową, która pozwoliłaby mi zdobyć doświadczenie w zawodzie, albo rozwinąć inne umiejętności.

Każdy chce mieć pracownika dyspozycyjnego, natomiast będąc studentem nie mogłem pozwolić sobie na opuszczanie ćwiczeń bądź laboratorium. Co wyniosłem ze studiów? To, że jest obrabiarka, a do obrabiarki stosujemy oleje obróbkowe. Ale nikt nie powiedział jaki to ma być olej. Jak wybrać, jaka marka jest najlepsza, czy do obróbki skrawaniem środki smarowe Castrol się sprawdzą, czy oleje obróbkowe Castrol są dobrym produktem? Nam kazali wkuwać książkę z materiałoznawstwa. Książka stron 500, a na teście trzydzieści pytań w formie testu wielokrotnego wyboru.

Jak to zdać?

Nie wiem, udało mi się dostać z tego trójkę, ale to było raczej strzelanie. Tryb żołnierz został aktywowany. Takie rzeczy są niemożliwe do przejścia. Mam wrażenie, że profesorzy czasami specjalnie robią na złość studentom nakazując im uczenie się rzeczy, które nigdy więcej się nam nie przydadzą i nie mają przełożenia na wykonywane przez nas później zawody. Pamiętam na pierwszym roku wykład z chemii. Zawsze na zaliczeniu były cztery grupy, a jedna z nich to była grupa śmierci.

Nikt jej nie zdawał. Profesor rozdaje egzaminy, patrzę grupa śmierci. No nie wierzę, trafiłem na grupę śmierci. I wiecie co? Zdałem to. Nie wiem jak mi się to udało, ale jako jedyny zdałem i to na cztery i pół. Stres chyba tak mnie zmobilizował, że mój mózg w pewnym momencie zaczął przypominać sobie wszystkie wiadomości z chemii zgromadzone od okresu gimnazjum. Studia skończone, tytuł obroniony, ale nie wiem jak sobie poradzę kiedy naprawdę dostanę pracę w zawodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *