W wielu markach smartfonów korzysta się z systemu rozpoznawania twarzy. Użytkownicy żyją w przekonaniu, iż wówczas wszystkie udostępniane dane są odpowiednio zabezpieczane. Niestety, prawdopodobnie jest to jedynie pobożne życzenie. W nielicznych modelach zabezpieczenia są na tyle mocne, że żaden haker nie będzie w stanie ich obejść. Tak naprawdę wystarczy, że dojdzie do kradzieży telefonu, w którym zapisane są zdjęcia służące do odblokowania urządzenia.
Skanowanie twarzy smartfonem
Pierwszym modelem smartfona, w którym zapoczątkowano odblokowanie za pomocą twarzy był Apple iPhone. W ślad za tym producentem poszli kolejni, a czytnik linii papilarnych stał się niemodny. Wśród zalet takiego rozwiązania jest pozostawianie znacznie większej ilości miejsca na wyświetlaczu oraz brak niedogodności, które doskwierały przy wcześniejszym systemie. Ciekawy test przeprowadziła redakcja „Komputer Świat”, główny cel stanowiło sprawdzenie poziomu oferowanych zabezpieczeń Face ID. Wyniki okazały się zatrważające, ponieważ znaczna większość urządzeń bez problemu oszukano, bez większych starań.
Brak właściwych zabezpieczeń
Wszystkie technologie, które wykorzystuje się przy odblokowywaniu telefonów zakładają używanie przednich aparatów. Do rejestracji konkretnej twarzy wystarcza średniej jakości zdjęcie. Tym samym dochodzi do sytuacji, kiedy mechanizm nie jest w stanie odróżnić prawdziwej twarzy od jej imitacji. Nie jest to dobra wiadomość dla użytkowników telefonów stosujących tę technologię. Naprawdę nie jest potrzebny duży wysiłek, aby zabezpieczenia stały się bezużyteczne. Zasadniczo cały system za pomocą projektora podczerwieni jest w stanie nałożyć na twarz 30 tysięcy punktów. Stanowi to pełen obraz twarzy, każda z nich ma swoje indywidualne cechy. Dostrzega je wyłącznie aparat sensoryczny. Wielu producentów smartfonów wdrożyło swoje technologie, które tak naprawdę różnią się jedynie szczegółami. Dlatego decydując się na zakup nowego telefonu, warto zapoznać się ze specyfikacją zastosowanych zabezpieczeń. Wysoka cena produktu nie jest ich wyznacznikiem.