W dzisiejszych czasach w sektorze bankowym sztuczna inteligencja (AI) uważana jest za jeden z wiodących trendów. W jaki zatem sposób sztuczna inteligencja zostaje wykorzystana w bankach działających na terenie naszego kraju? Jak się okazuje banki chętnie korzystają z robo-doradztwa czy też specjalnie zaprogramowanych maszyn i programów komputerowych.
Sztuczna inteligencja w bankach w Polsce.
Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji wykorzystywane są nie tylko w bankach komercyjnych, ale także w banku centralnym. Narodowy Bank Polski (NBP) docenia znaczenie sztucznej inteligencji i wykorzystuje ją miedzy innymi do kształtowania polityki monetarnej. Ponadto w NBP stworzony został specjalny Departament Innowacji Finansowych. Jego pracownicy zajmują się między innymi analizowaniem rozwoju oraz ryzyka wdrażania na rynku finansowym nowych technologii. Jak natomiast wygląda sytuacja z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań w bankach komercyjnych w Polsce? Jak banki wdrażają sztuczną inteligencje? W bardzo aktywny sposób innowacyjnych rozwiązań z zakresu AI poszukuje PKO Bank Polski. Bank ten wykorzystuje zautomatyzowane mechanizmy, które bazują na algorytmach uczenia maszynowego. W PKO BP zatrudnionych jest wielu specjalistów z zakresu ML/AI. Warto również podkreślić, że bank ten we współpracy z startupem Eplocity uruchomił narzędzie, które to wykorzystuje sztuczną inteligencję do przeprowadzania z kandydatami rozmów o pracę. Bankiem, który chętnie korzysta z nowoczesnych rozwiązań z zakresu robotyzacji i uczenia maszynowego jest także Santander Bank Polska. W banku tym sztuczną inteligencję wykorzystuje się w celu przyspieszenia bądź ulepszenia różnego rodzaju procesów. AI stosuje się tu miedzy innymi do: identyfikacji klientów, zarządzania ryzykiem czy do zapobiegania defraudacjom. Z kolei Bank Pekao wdraża wiele nowych rozwiązań. Należą do nich np. otwieranie konta przy wykorzystaniu selfie czy też przelewy na numer telefonu BLIK. Warto również podkreślić, że bank ten nawiązał współpracę z firmą Synerise.
Inwestycje w AI w bankach działających na terenie Polski.
Jeżeli chodzi o godne uwagi inwestycje w AI to warto wymienić między innymi Wirtualnego Doradcę od Alior Banku czy też stosowanie programu Smart Workforce przez bank BGŻ BNP Paribas. Wirtualny Doradca to zaawansowany technologicznie system, który rozpoznaje i rozumie mowę. Jest on wykorzystywany miedzy innymi w procesach obsługi klienta dotyczących badań marketingowych, miękkiej windykacji czy nawet do wsparcia sprzedaży. Program Smart Workforce realizowany jest w obszarze Operacji i dotyczy zwłaszcza procesów back office. Bankiem, któremu nie obce są inwestycje w AI jest także Bank Milenium, który to miedzy innymi uruchomił w aplikacji mobilnej czatbota Mila czy też opracował niezwykle praktyczną biznesową segmentację behawioralną, która to umożliwia właściwą identyfikację potrzeb i preferencji osób posiadających konta do proponowania im usług, które będą jak najbardziej dostosowane do ich oczekiwań. Bankiem, który również stawia na usprawnianie obsługi klienta przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii jest także MBank. Na Messengerze MBanku funkcjonuje chatbot contact center, który to obsługuje nawet do 20% zadawanych pytań.