Jak działa silnik hybrydowy i czym różni się od typowego silnika benzynowego?

Jak działa silnik hybrydowy i czym różni się od typowego silnika benzynowego?

Co to jest samochód hybrydowy?

Samochód hybrydowy to pojazd, który może działać dzięki kombinacji różnych źródeł, takich jak energia elektryczna i benzyna. Zaletą samochodu hybrydowego jest to, że ma akumulatory, które ładują się energią, co zapewnia bardziej oszczędne użytkowanie samochodu. Ten typ samochodu zwykle oferuje większą oszczędność paliwa niż przeciętny pojazd benzynowy.

Jaka jest różnica między hybrydą a typowym samochodem benzynowym?

Typowy samochód benzynowy napędzany jest silnikiem spalinowym. Posiada zbiornik benzyny, który przechowuje paliwo i silnik, który spala paliwo w celu wytworzenia energii. Samochód hybrydowy ma zarówno silnik benzynowy, jak i silnik elektryczny.

Niektórzy uważają, że samochody benzynowe są mocniejsze niż hybrydy, ale zapominają, iż generują też więcej emisji. Samochody hybrydowe zużywają mniej paliwa i emitują mniej zanieczyszczeń. 

Jak działa silnik hybrydowy i czym różni się od typowego silnika benzynowego?

Jak działa silnik elektryczny w samochodzie hybrydowym?

Silnik elektryczny w samochodach hybrydowych służy do zasilania pojazdu, gdy stoi on na postoju lub porusza się powoli, a silnik spalinowy jest wyłączony. Gdy pojazd musi szybko przyspieszyć lub gdy osiągnie określoną prędkość, silnik spalinowu włącza się ponownie i zaczyna dostarczać moc. 

Przyszłość samochodów hybrydowych i co to oznacza dla środowiska ich obecność na rynku motoryzacyjnym

Samochód hybrydowy może być świetną inwestycją: oferuje zalety zarówno samochodów elektrycznych, jak i konwencjonalnych. Istnieją już od jakiegoś czasu, ale nie były one bardzo popularne. Jednak teraz widzimy w tym zmianę, wraz z rozwojem ofert hybryd na naszym rodzimym rynku, takich jak np. Toyota RAV4.

Istnieją dwa główne powody, dla których samochody hybrydowe nie zyskały dużej popularności. Po pierwsze są droższe od swoich odpowiedników, a po drugie ich zużycie paliwa nie jest tak dobre, jak w przypadku samochodu elektrycznego. W przypadku dynamicznej jazdy po mieście lub w trasie - silnik spala głównie paliwo, co ogranicza oszczędność w takim użytkowaniu.

Jest jednak trzeci powód, który pojawił się w ostatnim czasie i może być kluczem do uwolnienia potencjału samochodów hybrydowych: technologia akumulatorów znacznie się poprawiła w ostatnich latach, co pomogło uczynić hybrydy bardziej przystępnymi cenowo i wydajniejszymi niż wcześniej.

Podobne artykuły