Technologia 5G: zalety i wady

Technologia 5G: zalety i wady

5G to doskonała okazja dla programistów do wdrażania aplikacji korzystających z szybkich sieci. Przy szczytowej szybkości przesyłania danych wynoszącej 20 GB/s i korzystaniu z rozszerzonej mobilności łączności szerokopasmowej, wspomniana sieć zmniejszy ryzyko opóźnień w dostarczaniu treści do urządzeń mobilnych. Warto jednak przypomnieć, że nowa technologia ma zarówno zalety, jak i wady. 

Technologia 5G: zalety i wady

Jakie są korzyści 5G?

Jeśli znajdziesz się wystarczająco blisko jednej z wież 5G, a Twój telefon obsługuje wspomnianą sieć, będziesz mógł pobrać filmy i odcinki ulubionego serialu w jakości HD w ciągu zaledwie kilku sekund. Buforowanie podczas oglądania video przejdzie do przeszłości.

Usługa 5G wiąże się też z imponującą przepustowością. Dzięki temu nie będziesz już miał wrażenia, że konkurujesz z innymi użytkownikami o dostęp do Internetu. Korzystanie z mediów społecznościowych, odbieranie i wysyłanie e-maili, przeglądanie stron internetowych, wyszukiwanie map, wskazówek i wiadomości stanie się zdecydowanie bardziej przyjemne i wygodne. 

Wzrost prędkości sieci może też otworzyć nowe drzwi dla sztucznej inteligencji, rzeczywistości rozszerzonej. Rzeczywistość prędkość uzależniona będzie od wielu czynników, takich jak bliskość wież, zaawansowanie technologiczne samego operatora oraz tego, czy komponenty sieciowe zostały zaprojektowane tak, aby obsługiwały wydajność wielogigabitową. Nie ma jednak najmniejszych wątpliwości, że 5G umożliwi automatyzację i zaawansowane funkcje wideokonferencji, niedostępne w starszych standardach.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą sieć 5G?

Sygnały o wysokiej częstotliwości są łatwiej blokowane przez typowe obiekty, więc zapewnienie stałego zasięgu w domu, biurze i fabryce może być problematyczne. Wyższa przepustowość oznacza, że sygnały 5G zajmują więcej miejsca na częstotliwości radiowej, w dużej mierze wykorzystywanej już przez sieć 3G i 4G. Może to doprowadzić do spowolnienia połączeń lub przerw, szczególnie na wiejskich obszarach. Oprócz tego wdrożenie technologii 5G wymaga budowy wielu wież, co najprawdopodobniej zajmie sporo czasu i będzie się wiązać z zakupem nowych ziem. Doprowadzi to do wylesiania i zaśmiecania obszarów wiejskich.

Podobne artykuły